Wady i zalety mieszkania w bliźniaku
Kiedy pada decyzja o kupnie domu, trzeba liczyć się z tym, że będzie ona miała wieloletnie, a nierzadko nawet dożywotnie konsekwencje. Musi być wobec tego odpowiednio przemyślana. Wiąże się bowiem przede wszystkim z ogromnymi kosztami. Niektórzy wybierają dom-bliźniak, gdyż wydaje się im on najatrakcyjniejszą ofertą. Jakie są jednak nie tylko zalety, ale także wady tego typu rozwiązania?
Oszczędność przede wszystkim
Mocną stroną domów wspomnianego typu jest przede wszystkim oszczędność pieniędzy i powierzchni. Już sama budowa jest dużo tańsza niż postawienie ich wolnostojącego odpowiednika . Ponadto, wspólne użytkowanie z sąsiadem pozwala na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie z obu stron, co wynika z obecności wspólnej ściany. Wąska działka może być wspaniale wykorzystana przez postawienie na niej bliźniaka. Buduje się go bowiem przeważnie przy samej granicy posiadłości. Pozwala to zachować więcej powierzchni, która będzie służyła jako ogród.
Niepełna niezależność
Bardzo dużą wadą jest niestety bliskie sąsiedztwo innych osób. Może ono powodować wrażenie ograniczonej intymności i wolności. Trzeba także regularnie dbać o dobre relacje z sąsiadami, co sprawi, iż w przyszłości będzie jak najmniejsze prawdopodobieństwo konfliktów w takich kwestiach jak utrzymanie czystości, czy też przeprowadzenie remontu. Nie ma bowiem w tej kwestii odpowiednich regulacji prawnych. Ponadto, dom ograniczają dwie ściany konstrukcyjne bez okien – wymusza to głębokie i uważne przemyślenie rozplanowania pomieszczeń oraz oświetlenia.
Ja niestety nie mam dobrych opinii na temat bliźniaczych domów, wszytko zależy od tego na jakich sąsiadów się trafi.
Mieszkam w bliźniaku już 3 lata i jestem bardzo zadowolona.