Wady i zalety mieszkania w bliźniaku

Kiedy pada decyzja o kupnie domu, trzeba liczyć się z tym, że będzie ona miała wieloletnie, a nierzadko nawet dożywotnie konsekwencje. Musi być wobec tego odpowiednio przemyślana. Wiąże się bowiem przede wszystkim z ogromnymi kosztami. Niektórzy wybierają dom-bliźniak, gdyż wydaje się im on najatrakcyjniejszą ofertą. Jakie są jednak nie tylko zalety, ale także wady tego typu rozwiązania?

Oszczędność przede wszystkim

Mocną stroną domów wspomnianego typu jest przede wszystkim oszczędność pieniędzy i powierzchni. Już sama budowa jest dużo tańsza niż postawienie ich wolnostojącego odpowiednika . Ponadto, wspólne użytkowanie z sąsiadem pozwala na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie z obu stron, co wynika z obecności wspólnej ściany. Wąska działka może być wspaniale wykorzystana przez postawienie na niej bliźniaka. Buduje się go bowiem przeważnie przy samej granicy posiadłości. Pozwala to zachować więcej powierzchni, która będzie służyła jako ogród.

Niepełna niezależność

Bardzo dużą wadą jest niestety bliskie sąsiedztwo innych osób. Może ono powodować wrażenie ograniczonej intymności i wolności. Trzeba także regularnie dbać o dobre relacje z sąsiadami, co sprawi, iż w przyszłości będzie jak najmniejsze prawdopodobieństwo konfliktów w takich kwestiach jak utrzymanie czystości, czy też przeprowadzenie remontu. Nie ma bowiem w tej kwestii odpowiednich regulacji prawnych. Ponadto, dom ograniczają dwie ściany konstrukcyjne bez okien – wymusza to głębokie i uważne przemyślenie rozplanowania pomieszczeń oraz oświetlenia.

Autor

 • Autorka wielu popularnych książek o biznesie i marketingu. Swoją wiedzę opiera na wieloletnich badaniach rynku. Po godzinach pracy preferuje długie spacery i wspinaczkę górską.

2 myśli na temat “Wady i zalety mieszkania w bliźniaku

 • 3 sierpnia 2020 o 20:59
  Permalink

  Ja niestety nie mam dobrych opinii na temat bliźniaczych domów, wszytko zależy od tego na jakich sąsiadów się trafi.

 • 1 września 2020 o 16:48
  Permalink

  Mieszkam w bliźniaku już 3 lata i jestem bardzo zadowolona.

Komentarze są wyłączone.