Odsłonięte zęby leczenie

Zębina jest miękką warstwą, która znajduje się bezpośrednio pod szkliwem zębów.  Jest wypełniona najbardziej wewnętrzną warstwą zwaną miazgą, która zawiera mikroskopijne kanaliki lub puste rurki, zawierające zakończenia nerwowe.  Zębina zostaje odsłonięta, gdy szkliwo, mocna warstwa pokrywająca zębinę, zużywa się lub linie dziąseł cofają się. Zębina składa się z maleńkich kanałów, zwanych kanalikami zębiny, które łączą się z nerwami.

Ekspozycja na zębinę zwykle powoduje wrażliwość lub ból, ponieważ nerwy można łatwo stymulować.

Ciepło, zimno i każdy rodzaj nacisku mogą powodować wrażliwość na odsłoniętą zębinę na zębie. Osoby z wrażliwymi zębami mogą odczuwać ból lub dyskomfort.  W takich przypadkach stosuje się wiele zabiegów, w tym wycinanie dziąseł w celu „podniesienia” ich do poprzedniego stanu. Możesz odczuwać ból u nasady dotkniętych zębów . Najczęstsze wyzwalacze to:

 • gorąca żywność i napoje
 • zimna żywność i napoje
 • zimne powietrze
 • słodka żywność i napoje
 • kwaśna żywność i napoje
Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) może powodować wydostawanie się kwasu z żołądka i przełyku i może z czasem zużywać zęby. Stany, które powodują częste wymioty – w tym gastroparezę i bulimię – mogą również powodować zużycie szkliwa przez kwas. Recesja dziąseł może pozostawić odcinki zęba odsłonięte i niezabezpieczone, powodując również wrażliwość. Próchnica zębów, złamane zęby, wyszczerbione zęby i zużyte wypełnienia lub korony mogą pozostawić zębinę zęba odsłoniętą, powodując wrażliwość.

W takim przypadku prawdopodobnie poczujesz wrażliwość tylko w jednym konkretnym zębie lub regionie w jamie ustnej zamiast w większości zębów.  Twoje zęby mogą być tymczasowo wrażliwe po pracach dentystycznych, takich jak wypełnienia, korony, wybielanie zębów czy wycinaniu dziąseł.  W takim przypadku wrażliwość będzie również ograniczona do jednego zęba lub zębów otaczających ząb, który otrzymał pracę dentystyczną. Powinno to ustąpić po kilku dniach.

Podsumowanie

Wybierz pastę do zębów, która jest oznaczona jako specjalnie wykonana dla wrażliwych zębów. Te pasty do zębów nie będą miały żadnych drażniących składników i mogą mieć składniki odczulające, które pomagają zablokować dyskomfort związany z podróżowaniem do nerwu zęba. Jeśli chodzi o płyn do płukania jamy ustnej, wybierz bezalkoholowy płyn do płukania jamy ustnej, ponieważ będzie mniej drażniący dla wrażliwych zębów. Pomocne może być również używanie bardziej miękkich szczoteczek do zębów i delikatniejsze szczotkowanie. Miękkie szczoteczki do zębów będą oznaczone jako takie. Zazwyczaj potrzeba kilku aplikacji, aby te środki zaradcze działały.

Powinieneś zobaczyć poprawę w ciągu tygodnia.

Autor

 • Autorka wielu popularnych książek o biznesie i marketingu. Swoją wiedzę opiera na wieloletnich badaniach rynku. Po godzinach pracy preferuje długie spacery i wspinaczkę górską.

Jedna myśl na temat “Odsłonięte zęby leczenie

 • 10 marca 2022 o 14:11
  Permalink

  Odsłonięte zęby są bardzo bolesne. Jeśli masz z nimi do czynienia, to raczej szybko udasz się do dentysty. W innym przypadków ból będzie stawał się nie do zniesienia.

Komentarze są wyłączone.